ЛЕЛА ПАВЛОВИЋ, ПРЕДСЕДНИК АДС 2019-2023; 2023-

Lela PavlovicЛела Павловић (1965) историчар, архивски саветник Међуопштинског историјског архива Чачак, дипломирала је на Катедри за савремену националну историју Философског факултета у Београду. У Историјском архиву ради од 1992. Стручно звање – архивист, добила је после положеног архивистичког течаја 1995. Радила је на пословима сређивања и обраде архивске грађе и културно-просветно пропагадној делатности. Tоком 1997. заједно са колегама сређивала је архивску грађу (период друге половине XIX и прве половине XX века), која се чува у манастиру Никољу под Кабларом. Истраживачки се бави животом и радом познатих личности и породица чачанског краја XIX и   XX века.Звање вишег архивисте добила је 2005. архивског саветника 2011.

Аутор је и коаутор 23 архивске изложбе докумената и фотографија, 30 објављених радова, рецензент је шест књиге које су настале на основу архивске грађе чачанског архива и учесник научног скупа. Организовала је два научна скупа:Српска револуција и обнова српске државности. Двеста година од Другог српског устанка (2015. Архив и Историјски институт Србије) и СРБИЈА 1918: ослобођење домовине, повратак ратника , живот у новој држави ( Архив и Центар за историју Југославије и савремену националну историју Филозофског факултета у Београду). Обавља послове културно-просветно-пропагандне делатности: организује промоције књига, држи предавања, гостује у локалним радио-телевизијским станицама, коаутор је 12 документарних телевизијских емисија (ТВ Галаксија 32; ТВ Телемарк). Од 2008. године, поверено јој је место директора установе. Исте године започела је преуређење некоришћених просторија у згради Архива (150 m2) који је тренутно најлепши мали галеријски простор у Чачку.

За књигу Историја Чачка. Хронологија од праисторије до 2000. (2009) добила је заједно са колегом Гораном Давидовићем, Награду Даница Марковић, коју додељује Градска библиотека Владислав Петковић – Дис, као издавачки подухват године. Поводом шездесет и пет година рада архива у Чачку,са колегама је написала џепно издање водича. Кратко обавештајно средство које даје податке о историјату, фондовима, збиркама и библиографију радова часописа Изворник. Започела је ревизију депоа, и са колегама систематски ради на новој поставци, уз консултације Матичне службе Архива Србије, која ће резултирати објављивањем новог водича кроз архивску грађу.

У раду на унапређењу и осавремењивању часописа Изорник (1984) иницирала је измене које су довеле да од 26 броја, радови имају УДК- ознаке, апстракт, кључне речи и резиме. Ове измене су довело до подизања на виши ниво објављивање изворне архивске грађе. Од 2011. покреће нову едицију Памћеници, у којој је до сада објављено пет књига.

Током 2009. и 2010. Архив је био организатор   манифестације Летњих дана културе у Чачку,  у циљу афирмације културног стваралаштва које се одвија ван установа а уз стручну помоћ запослених у култури. Манифестација је заживела, и током те две године изведено је 40 програма.

Подружница Архивистичког друштва Србије за седам архива (Краљево, Крагујевац, Нови Пазар, Ужице, Јагодина, Крушевац, Чачак) одржала је пет стручних састанака током 2009, 2013. и 2018. у Чачку, а септембра 2017. одржана је и једна од четири радионице АДС.

Иницирала је организовање првог семинара за архиваре са територије града Чачка и општина Горњи Милановац и Лучани, који је одржан почетком 2009. У организацији чачанског архива   одржана су још два семинара за архиваре: 2010. и 2013.

Као један од представника града Чачка, учествовала је током 2010. у писању Стратегије и Плана развоја Регионалне агенције за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа, група за историју, културу, спорт и туризам. Активно је учествовала у организацији и обележавању јубилеја у граду Чачку: два века од Хаџи Проданове буне (1814-2014), 80 година од подизања Споменика ратницима 1912-1918.изгинулим на територији чачанског краја (1934-2014) ) и Боја на Чачку (1815-2015). Члан је Друштва Свети Сава и Кола српских сестара Надежда Петровић из Чачка.

Председник је АДС од 2019.  до 2023. године, да би од 2023. године поново била изабрана да води Архивистичко друштво Србије у мандатном периоду до 2027. године.

ЛЕЛА ПАВЛОВИЋ, ПРЕДСЕДНИК АДС У ПЕРИОДУ 2019-2023.

МИРОСЛАВ ДУЧИЋ, ПРЕДСЕДНИК АДС У ПЕРИОДУ 2015-2019.Г